W najnowszym odcinku

W odcinku #4 naszego Podcastu Internet. Czas działać! rozmawiamy o naszych internetowych frustracjach.


Jako aktywni użytkownicy sieci oraz deweloperzy dostrzegamy wiele problemów współczesnego Internetu, począwszy od szybkości ładowania witryn internetowych, braku poszanowania prywatności po centralizację rozwiązań i ścisłą kontrolę głównych graczy na rynku.

Zapraszamy do komentowania odcinka na naszych social mediach, pod filmami oraz tym artykułem.

Zmiana nazwy Midline.pl na Internet. Czas działać!

Postanowiliśmy zmienić nazwę naszej inicjatywy Midline.pl na taką samą nazwę jak nosi podcast, czyli Internet. Czas działać! Wkrótce przeniesiemy naszego bloga na nową domenę, o czym będziemy informować w naszych mediach społecznościowych. :)

Nowe logo dla naszego bloga oraz podcastu

Fact checki

Uproszczone aplikacje dla Androida

W odcinku wspomniałem o uproszczonych aplikacjach dla systemu Android. Aplikacje te pochodzą z lekkiej wersji systemu Go edition przeznaczonej dla niskobudżetowych smartfonów. Każda aplikacja pochodząca od Google'a w swojej odchudzonej wersji ma w nazwie skrót "Go", np. Google Maps Go.

To fajna inicjatywa. Zaznaczam jednak, że największym problemem ociężałości systemu Android, zwłaszcza wśród słabszych urządzeń, są same usługi Google, tzw. Google Play Services, o których możecie posłuchać w poprzednim odcinku naszego podcastu https://www.midline.pl/podcast-odcinek-3/.

Strona domowa Android (Go edition)

Izolowanie Facebooka od śledzenia naszej aktywności w internecie

Facebook Container

Facebook Container to wtyczka, o której wspomniał Kuba. Wtyczka jest przeznaczona dla Firefoxa i potrafi izolować ruch pochodzący z serwerów Facebooka, działa w sposób automatyczny i nie wymaga konfiguracji. Została przygotowana przez Mozillę.

Firefox Multi-Account Containers

Wtyczka, o której mówiłem podczas podcastu, to Multi-Account Containers, również autorstwa Mozilli.

Multi-Account Containers to dodatek umożliwiający rozdzielenie pracy, zakupów lub przeglądania osobistego bez konieczności usuwania historii, logowania i korzystania z wielu przeglądarek.

Wtyczka wzbogaca karty przeglądarki o konteksty, których zadaniem jest wydzielenie dostępu do fragmentu pamięci przeglądarki. Dzięki czemu użytkownik może np. odseparować swoją aktywność w mediach społecznościowych od stron „wzbogaconych” o skrypty śledzące czy korzystać z wielu kont danego serwisu bez konieczności wylogowywania się. Wtyczka wymaga konfiguracji i poświęcenia odrobiny czasu na ustawienie, które strony mają się wyświetlać w wybranym kontenerze.

Funkcję kontenerów można włączyć w przeglądarce Mozilla Firefox bez instalacji wtyczki, poprzez modyfikację ukrytych ustawień w przeglądarce. Sposób ten jest przeznaczonych dla zaawansowanych użytkowników.

Wyrok europejskiego trybunału sprawiedliwości?

Właściwa nazwa to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Trybunał wydał wyrok w sprawie operatora witryny internetowej, który umieścił w niej wtyczkę społecznościową umożliwiającą ujawnianie dostawcy tej wtyczki danych osobowych osoby odwiedzającej tę witrynę.

Ile tych chatów posiada Google?

Obecnie Google dostarcza kilka rozwiązań: Hangouts, Meet, Talk oraz Duo. Rozwiązania te częściowo się zazębiają.

Kto jest właścicielem Reddita?

Właścicielem portalu Reddit jest amerykańska korporacja mediowa Advance Publications, Inc. i nie jest ona powiązana z TikTok'iem. Kuba odnosił się do chińskiej firmy Tencent, która ma tylko część udziałów w Reddit-cie.

Linki do źródeł