Bridgefy dobre na koncerty, ale nie na protesty

Bridgefy jest aplikacją do wysyłania wiadomości do innych osób w naszej najbliższej okolicy geograficznej. Działa bez pośrednictwa Internetu – wysyła dane przez Bluetooth do innych urządzeń z tą aplikacją znajdujących się z naszym zasięgu.

Na początku była reklamowana jako aplikacja użyteczna np. w trakcie koncertów i imprez masowych odbywających się w obszarach o kiepskim zasięgu Internetu. W obliczu ostatnich wydarzeń jej twórcy zaczęli ją przedstawiać jako aplikację dla uczestników wszelkiego rodzaju protestów.

Niestety protokół, z którego korzysta ta aplikacja, okazał się dziurawy, narażając jej użytkowników na wycieki swoich list kontaktów czy tożsamości powiązanej z numerem telefonu oraz podszywanie się pod innych użytkowników.

Uwadze osób poszukujących podobnych do Bridgefy rozwiązań opartych o sieć meshową niezależną od Internetu polecamy projekt Briar.

Apple może budować własną wyszukiwarkę

Jak donosi magazyn Coywolf, jest kilka solidnych poszlak wskazujących na to, że Apple może tworzyć swoją własną wyszukiwarkę internetową i mocno ją integrować ze swoimi produktami.

Obstawiam, że nie będzie to wyszukiwarka działająca z poziomu przeglądarki, ale z zamkniętej aplikacji, która jest dostępna tylko na iUrządzenia.

Panoptykon: Google Analytics i skrypty Facebookowe na stronach w UE są nielegalne

Photo by Stephen Phillips - Hostreviews.co.uk / Unsplash

Po unieważnieniu Tarczy Prywatności Trybunał Sprawiedliwości UE wydał orzeczenie, z którego wynika, że:

przekazanie danych osobowych z UE do Stanów Zjednoczonych jest niedopuszczalne, jeżeli dane trafiają do jakiegokolwiek „dostawcy usług łączności elektronicznej” w USA. Zgodnie z amerykańskimi przepisami o inwigilacji takie podmioty mają obowiązek przekazywania danych służbom specjalnym Stanów Zjednoczonych
(Panoptykon)

Fundacja Panoptykon zwraca uwagę, że oznacza to, że według obecnych przepisów umieszczanie skryptów Facebookowych i Google Analytics na stronach firm z UE nie jest dopuszczone. Pomimo tego na wielu europejskich i polskich stronach te skrypty są wciąż obecne. Panoptykon zgłosił 101 z tych podmiotów (w tym 5 polskich) do odpowiednich urzędów ochrony danych osobowych.

Google Analytics, skrypty Facebookowe i inne agregatory informacji o użytkownikach zbierają między innymi ich historie przeglądania. A historie przeglądania stanowią według niejednej opinii dane osobowe w znaczeniu RODO i powinny podlegać odpowiedniej ochronie.

Jeżeli masz stronę ze skryptami wysyłającymi dane anlityczne do USA, to warto pomyśleć o zmianach w kodzie...

Ile informacji zbiera Kindle?

Odpowiedź: ile tylko wlezie. W trakcie badań ruchu sieciowego generowanego przez Kindle wyszło na jaw, że Kindle raportuje Amazonowi każde przewrócenie strony, każde otwarcie i zamknięcie książki, a nawet treść każdego podświetlonego fragmentu tekstu.

Dane są zbierane nawet, gdy urządzenie jest offline - i wysyłane przy pierwszej sposobności. Większość tych danych nie służy interesowi użytkownika w żaden znany sposób.

Apple zdjęło gry Epic Games z App Store

Jak powiedział, tak zrobił.

Fairphone 3+

Fairphone od lat produkuje smartfony z myślą o tym, aby były trwałe, łatwe w naprawie i zbudowane z surowców z etycznych źródeł. Rozpoczynają sprzedaż swojego najnowszego modelu, Fairphone 3+.


To tyle wieści z minionego tygodnia. Jeżeli czujesz niedosyt, zapraszamy do lektury poprzedniej prasówki:

Prasówka #8 · pracownik Apple zwolniony za pomoc klientowi · znikające zdjęcia
Podsumowujemy wieści z minionego tygodnia. O alternatywach dla App Store, oznikających zdjęciach, o tym, jak Apple zwolniło pracownika za pomoc klientowi - i nie tylko

Chcesz dowiadywać się więcej o podobnych tematach w przyszłości? Możesz nas śledzić na Twitterze, Facebooku, Mastodonie, LinkedIn, za pomocą RSS, oraz słuchać naszego podcastu!