Ekosystem aplikacji na Androida nie kończy się na Google Play Store. W tym odcinku omawiamy nasze ulubione aplikacje z alternatywnego, nastawionego na prywatność „sklepu” z aplikacjami, gdzie wszystkie aplikacje są darmowe i pozbawione reklam.

Aplikacje te działają tak szybko, że nie potrzebujemy wymieniać naszych 5-6 letnich smartfonów!

Odcinek #13

Zapraszamy do obejrzenia wersji wideo gdzie na żywo przedstawiamy aplikacje:


Lista omówionych aplikacji

Amaze - manadżer plików

Link do F-droida: https://f-droid.org/en/packages/com.amaze.filemanager/

Aplikacja umożliwiająca zarządzanie plikami na naszym smartfonie. Możemy przeglądać katalogi, kopiować i wklejać pliki - jednym słowem mamy nad nimi kontrolę, tak jak na komputerze.


AndOTP - generowanie jednorazowych kluczy 2FA

Link do f-droida: https://f-droid.org/en/packages/org.shadowice.flocke.andotp/

Aplikacja do generowania jednorazowych kluczy 2FA. Bez problemu zastępuje Google Authenticator. Pozwala na robienie kopii zapasowej konfiguracji i kluczy prywatnych oraz na zabezpieczenie aplikacji PIN-em.


AnkiDroid - aplikacja do fiszek

Link do f-droida: https://f-droid.org/en/packages/com.ichi2.anki/

Klient do aplikacji Anki, dzięki któremu możemy tworzyć fiszki np. do nauki języka obcego. Aplikacja pozwala dostosować parametry nauki do naszych potrzeb i śledzić nasz progres.


AntennaPod - aplikacja do słuchania podcastów

Link do f-droida: https://f-droid.org/en/packages/de.danoeh.antennapod/

Aplikacja pozwalająca subskrybować, pobierać i słuchać podcasty. Pozwala wyszukiwać podcasty w wielu bazach (w tym iTunesowej) i ustawiać harmonogram pobierania nowych odcinków do odsłuchiwania offline.


Aurora Store - nieoficjalny klient do Google Play Store

Link do pobrania: https://f-droid.org/en/packages/com.aurora.store/

Aplikacja pozwalająca tak samo jak oficjalny klient pobierać aplikacje z Googe Play Store. Aplikacje są pobierane z oficjalnych serwerów Google'a, nie potrzebujemy posiadać konta Google.


Aurora Droid - nieoficjalny interfejs do F-droida

Link do pobrania: https://f-droid.org/en/packages/com.aurora.adroid/

Aplikacja pozwalająca tak samo jak oficjalny klient pobierać aplikacje z f-droida. Ma zmodernizowany interfejs i ułatwia dodawanie nieoficjalnych repozytoriów aplikacji.


YalpStore - nieoficjalny klient do Google Play Store

Link do pobrania: https://f-droid.org/en/packages/com.github.yeriomin.yalpstore/

Aplikacja podobna do Aurora Store, natomiast dedykowana do starszych Androidów. Aplikacje są pobierane z oficjalnych serwerów Google'a, nie potrzebujemy posiadać konta Google.


Chiaki - nieoficjalny klient do Remote Play (PlayStation)

Link do pobrania: https://f-droid.org/packages/com.metallic.chiaki/

Aplikacja, która umożliwia granie po sieci lokalnej na konsoli PlayStation 4 oraz 5 wprost na ekranie naszego smartfona. Jest to alternatywa dla oficjalnego klienta Remote Play, ale nie wymaga usług Google'a oraz działa znacznie płynniej. Aplikacja oprócz Androida jest również dostępna na inne platformy: Linux, macOS, Nintendo Switch i Windows.


Barcode Scanner - aplikacja do skanowania kodów (np. QR)

Link do pobrania: https://f-droid.org/en/packages/com.google.zxing.client.android/

Apka do skanowania kodów QR (i nie tylko). Szybka i bezproblemowa. Oczywiście bez reklam, co nie powinno być traktowane jako atut, ale w takich czasach żyjemy :)


DAVx⁵ - aplikacja do synchronizacji kalendarza oraz kontaktów

Link do pobrania: https://f-droid.org/en/packages/at.bitfire.davdroid/

Aplikacja do zarządzania i synchronizacji poprzez protokoły CalDAV/CardDAV danych z aplikacjami kalendarza oraz kontaktów w systemie Android. Możemy zintegrować np. nasze kontakty na instancji Nextcloud'a z domyślną aplikacją kontaktów w telefonie.


Barinsta - aplikacja kliencka Instagrama

Link do pobrania: https://f-droid.org/en/packages/me.austinhuang.instagrabber/

Aplikacja pozwalająca przeglądać wpisy na Instagramie bez posiadania tam konta. Można też się w niej zalogować, jeżeli ktoś posiada tam konto.


Exodus - aplikacja pokazująca trackery i uprawnienia innych aplikacji

Link do pobrania: https://f-droid.org/en/packages/org.eu.exodus_privacy.exodusprivacy/

Aplikacja pomoże Ci dowiedzieć się, jakie trackery i uprawnienia są wbudowane w aplikacje zainstalowane na Twoim telefonie. Raporty aplikacji, których nie macie zainstalowanych, możecie znaleźć tutaj.


ChromaDose - aplikacja do generowania szumów

Link do pobrania: https://f-droid.org/en/packages/net.pmarks.chromadoze/

Aplikacja generująca szumy. Umożliwia szczegółową konfigurację rodzaju generowanego szumu. Kuba używa jej zamiast słuchawek z aktywnym usuwaniem hałasu. Szum zagłusza rozpraszające dźwięki, a po pewnym czasie przyzwyczaja się do szumu i go nie słyszy, dzięki czemu może się skupić, gdy dookoła niego nie ma ciszy.


Forecastie - aplikacja do sprawdzania prognozy pogody

Link do pobrania: https://f-droid.org/en/packages/cz.martykan.forecastie/

Szybka aplikacja, dzięki której sprawdzicie aktualną pogodę w swoim mieście. Posiada również widgety, które możecie umieścić na swoim pulpicie.


DeltaChat - czat poprzez maila

Link do oficjalnej strony: https://delta.chat/
Link do fdroida: https://f-droid.org/en/packages/com.b44t.messenger/

Aplikacja do czatu z największą ilością użytkowników, gdyż korzysta ze starego dobrego maila. Możesz czatować z każdą osobą, która posiada adres mailowy :) Aplikacja wspiera szyfrowanie e2e, wysyłanie załączników i łączenie się z wieloma kontami.


Gadgetbridge - alternatywna aplikacja dla smartwatchy

Link do fdroida: https://f-droid.org/en/packages/nodomain.freeyourgadget.gadgetbridge/

Aplikacja umożliwiająca sparowanie zegarka z naszych telefonem bez użycia oficjalnego oprogramowania naszpikowanego trackerami i skryptami śledzącymi. Niedługo opublikujemy osobny artykuł na ten temat. Zapraszamy do obserwowania nowości na blogu!


DiskUsage - sprawdza, jakie pliki zajmują nam dużo miejsca

Link do fdroida: https://f-droid.org/en/packages/com.google.android.diskusage/

Aplikacja, która pokazuje nam katalogi w pamięci naszego telefonu (lub na karcie pamięci). Każdy katalog jest reprezentowany jako prostokąt. Im większy prostokąt, tym więcej ten katalog zajmuje miejsca. W ten sposób możemy błyskawicznie zwolnić miejsce na naszym sprzęcie.


Contact Diary - własnoręczne śledzenie kontaktów

Link do fdroida: https://f-droid.org/en/packages/com.apozas.contactdiary/

Aplikacja do śledzenia kontaktów. Zamiast jak ProteGO łapać sygnały od osób które są nawet za ścianą, nie mając możliwości transmisji wirusa, ta aplikacjia polega na użytkowniku, aby ręcznie wpisywał osoby, z którymi miał dłuższy kontakt. W razie infekcji aplikacja pokazuje kontakty z ostatnich dwóch tygodni, ułatwiając przypomnienie sobie, z kim powinniśmy się skontaktować.


Kore - aplikacja zamieniająca telefon w pilot do Kodi'ego

Link do fdroida: https://f-droid.org/en/packages/org.xbmc.kore/
Link o Kodi: https://kodi.tv/about

Aplikacja, która umożliwia sterowanie aplikacją Kodi. Sama zaś aplikacja Kodi to multimedialny kombajn do oglądania YouTube'a, VOD, Netflix'a, słuchania muzyki z serwisów streaming'owych, grania w gry, etc. Bez problemu zastąpi SmartTV w telewizorze. Bonus! Nie śledzi i nie szpieguje Was jak systemy SmartTV instalowane w telewizorach.

Źródło: https://kodi.tv/about

OsmAnd - nawigacja oraz mapy korzystające z OpenStreetMap

Link do fdroida: https://f-droid.org/en/packages/net.osmand.plus/
Link do map: https://www.openstreetmap.org/

Aplikacja do nawigacji i przeglądania map OpenStreetMap.


StreetComplete - zgamifikowane kontrybucje do OpenStreetMap

Link do fdroida: https://f-droid.org/en/packages/de.westnordost.streetcomplete/

Aplikacja ułatwiająca wprowadzanie danych do OpenStreetMap. Wyświetla na mapie "questy" do wypełnienia (np. „jak nazywa się ten sklep?” czy „Czy ten sklep jest dostępny dla osób na wózku inwalidzkim?”). Taka społecznie pożyteczna alternatywa dla Pokemon Go i Ingresa ;)


ScreenStream - streamowanie ekranu telefonu

Link do pobrania: https://f-droid.org/en/packages/info.dvkr.screenstream/

Aplikacja pozwala na streamowanie ekranu telefonu w sieci lokalnej, dzięki której możemy podczas prezentacji łatwo zaprezentować ekran swojego telefonu w czasie rzeczywistym.


Loop Habit Tracker - budowanie i monitorowanie nawyków

Link do pobrania: https://f-droid.org/en/packages/org.isoron.uhabits/

Aplikacja pozwala na wprowadzanie pożądanych nawyków (np. „Czy uprawiałeś dzisiaj aktywność fizyczną?”) oraz prowadzenie kalendarza z informacją, kiedy wykonaliśmy jakiś nawyk, a kiedy nie. Wyświetla wykresy z naszych postępów oraz umożliwia ustawienie powiadomień o określonej godzinie dnia.


MuPDF viewer - zamiennik popularnego Adobe Acrobat Reader

Link do pobrania: https://f-droid.org/en/packages/com.artifex.mupdf.viewer.app/

Aplikacja do otwierania plików PDF bez niepotrzebnych funkcjonalności. Ma wbudowaną "szukajkę", działa piekielnie szybko.


Nextcloud - klient serwera Nextcloud

Link do pobrania: https://f-droid.org/en/packages/com.nextcloud.client/
Link do strony Nextcloud'a: https://nextcloud.com/

Aplikacja kliencka do serwera Nextclouda, umożliwia synchronizację plików pomiędzy naszym serwerem a urządzeniem. Pozwala edytować, uploadować oraz udostępniać pliki.


Syncthing - synchronizacja plików pomiędzy urządzeniami

Link do oficjalnej strony: https://syncthing.net/
Link do aplikacji na fdroidzie: https://f-droid.org/en/packages/com.nutomic.syncthingandroid/

Aplikacja do synchronizacji plików pomiędzy urządzeniami. Można synchronizować pomiędzy smartfonami, albo ze smartfona na komputer, albo pomiędzy dowolną inną konfiguracją urządzeń. Można nawet synchronizować ze sobą kilkadziesiąt urządzeń, jak ktoś chce ;) Najlepsze jest to, że aplikacja nie polega na żadnym zewnętrznym serwerze - pliki synchronizują się, gdy urządzenia widzą się w sieci (np. przez wi-fi).


KeePassDX - menadżer haseł

Link: https://f-droid.org/en/packages/com.kunzisoft.keepass.libre/

Krótko i na temat: mendażer haseł w telefonie. Dodatkowo w połączeniu z Nextcloudem bądź Syncthingiem, umożliwia łatwą i szybką wymianę haseł pomiędzy naszymi urządzeniami.


News - czytnik RSS

Link: https://f-droid.org/en/packages/de.luhmer.owncloudnewsreader/

Aplikacja kliencka do czytnika RSS opartego o Nextcloud. Wymaga konta na jakiejś instancji Nextcloudowej, gdyż polega na synchronizowaniu danych z serwerem. Jeżeli nie potrzebujesz synchronizacji z serwerem i chcesz czytać newsy tylko na telefonie, warto rozważyć spaRSS.


Termux - emulator terminala na Androida

Link: https://f-droid.org/en/packages/com.termux/

Aplikacja terminala na Androida, ma dostęp do różnych pakietów, pozwala odpalać aplikacje bez środowiska graficznego na telefonie.


QKSMS - lepsza apka do SMS-ów

Link do fdroida: https://f-droid.org/en/packages/com.moez.QKSMS/

Bardzo konfigurowalna i unowocześniona aplikacja do odbierania i wysyłania SMS-ów.


PcapDroid - analiza ruchu sieciowego

Link do fdroida: https://f-droid.org/en/packages/com.emanuelef.remote_capture/

Aplikacja do zapisywania i analizownia ruchu sieciowego wychodzącego z naszego smartfona.


KDE Connect - symbioza smartfona z komputerem

Link do oficjalnej strony: https://kdeconnect.kde.org/
Link do fdroida: https://f-droid.org/en/packages/org.kde.kdeconnect_tp/

Aplikacja do integracji urządzeń ze sobą. Można integrować np. smartfon z komputerem, albo dwa komputery ze sobą. Zintegrowane urządzenia mogą:

  • mieć wspólny schowek (kopiuj na jednym urządzeniu, wklej na drugim)
  • wyświetlać powiadomienia z drugiego urządzenia
  • działać jako myszka/klawiatura/pilot multimedialny do innego urządzenia
  • wiele więcej!

Tusky - klient do sieci społecznościowej

Link do fdroida: https://f-droid.org/en/packages/com.keylesspalace.tusky/

Aplikacja kliencka do sieci społecznościowej Mastodon.


GPSTest - aplikacja do testowania GPSu

Link do fdroida: https://f-droid.org/en/packages/com.android.gpstest.osmdroid/

Aplikacja wyświetla w czasie rzeczywistym informacje o satelitach znajdujących się w zasięgu naszego smartfona.


OpenNotes Scanner - skanowanie dokumentów

Link do fdroida: https://f-droid.org/en/packages/com.todobom.opennotescanner/

Aplikacja wykrywająca dokumenty na zdjęciach i przekształcająca je w wyprostowane, wyczyszczone skany.


NewPipe - lekki zamiennik dla YouTube'a

Link do fdroida: https://f-droid.org/en/packages/org.schabi.newpipe/

Aplikacja umożliwiająca oglądanie YouTube'a bez reklam, subskrybowanie kanałów bez posiadania konta Google oraz odtwarzanie treści przy zgaszonym ekranie. Umożliwia też wyszukiwanie i oglądanie filmów z PeerTube'a