Przygotowaliśmy dla Was zestawienie ciekawych informacji i odnośników, wzbogacone o krótkie komentarze naszego zespołu. Zapraszamy do czytania i dzielenia się swoimi opiniami.

Sekcja bezpieczeństwo

Desynchronizacja światowego serwera DNS

A root-server at the Internet’s core lost touch with its peers. We still don’t know why.
For 4 days, the c-root server maintained by Cogent lost touch with its 12 peers.

Jeden z trzynastu głównych, światowych serwerów DNS zdesynchronizował się z pozostałymi na cztery dni, a wyjaśnienie opublikowane przez jego właściciela (Cogent Communications) jest bardzo ogólne.

Atak działający na prawie wszystkie duże modele językowe

I stumbled upon LLM Kryptonite and no one wants to fix it
Neural nets with flaws can be harmless … yet dangerous. So why are reports of problems being roundly ignored?

Autor felietonu na ArsTechnica znalazł atak działający na prawie wszystkie (!) modele sztucznej inteligencji typu LLM i opisuje swoje trudności w skutecznym poinformowaniu o tym stosownych działów bezpieczeństwa.

ChatGPT na ten moment nie zastąpi programistów

ChatGPT Answers Programming Questions Incorrectly 52% of the Time: Study
To make matters worse, programmers in the study would often overlook the misinformation.

ChatGPT źle odpowiada na pytania programistyczne, jak wynika z badania, w którym aż na 52% prawdziwych pytań, zadanych na StackOverflow, odpowiedział on błędnie. Był za to w stanie przekonać użytkowników, że błędne informacje są poprawne aż w 40% przypadków, choć byli oni w stanie odróżnić odpowiedzi ChatGPT od ludzkich w 80% przypadków.

Aspekty prawne

Produkty chińskiego giganta pod lupą UOKiKu

Produkty Xiaomi – postępowanie wyjaśniające i przeszukanie
<p>Prezes UOKIK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwych antykonkurencyjnych praktyk przy sprzedaży sprzętu firmy Xiaomi.</p>

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwych antykonkurencyjnych praktyk przy sprzedaży sprzętu firmy Xiaomi, polegających na  niedozwolonym ustalaniu w ramach porozumienia cen elektroniki i sprzętu. Ponadto przeprowadzone zostało przeszukanie w siedzibach trzech podmiotów. Trwa analiza zebranego w sprawie materiału dowodowego.

Rozpoznawanie twarzy na lotniskach

23 maja br., podczas 93. posiedzenia plenarnego Europejska Rada Ochrony Danych (EROD) przyjęła Opinię w sprawie wykorzystania technologii rozpoznawania twarzy przez operatorów portów lotniczych i przez linie lotnicze w celu usprawnienia przepływu pasażerów na lotniskach. W swojej opinii EROD rozważyła zgodność przetwarzania danych biometrycznych pasażerów z czterema różnymi rodzajami rozwiązań w zakresie przechowywania danych osobowych.

Zarzuty przekroczenia uprawnień dla byłego ministra zdrowia

Były minister zdrowia z zarzutem przekroczenia uprawnień
Zarzut przekroczenia uprawnień za upublicznienie informacji o lekach zażywanych przez jednego z lekarzy usłyszał były minister zdrowia Adam N. Dane te podał w mediach społecznościowych, odnosząc się do materiału o problemach z wystawianiem recept wyemitowanego w telewizyjnym serwisie informacyjnym.

Zarzut przekroczenia uprawnień za upublicznienie informacji o lekach zażywanych przez jednego z lekarzy usłyszał były minister zdrowia. Dane te podał na platformie społecznościowej, odnosząc się do sygnalizowanych w telewizyjnym serwisie informacyjnym trudności związanych z wystawianiem recept.

Zastrzeżenie numeru PESEL, a notariusze

Zastrzeżenie numeru PESEL. To koniecznie musisz wiedzieć przed wizytą u notariusza
Od 1 czerwca 2024 r. notariusze w ściśle określonych przypadkach będą mieli obowiązek sprawdzenia czy dokonano zastrzeżenia numeru PESEL w

Od 1 czerwca 2024 r. notariusze w ściśle określonych przypadkach będą mieli obowiązek sprawdzenia czy dokonano zastrzeżenia numeru PESEL w Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL. Jakie rodzi to skutki?

Dział technologiczny

YouTube Playables

YouTube Launches ‘Playables’ Mobile Games for iOS
Apple News

YouTube wprowadza gry mobilne do swojej aplikacji. Będą to gry z krótką rozgrywką, takie jak Angry Birds lub Cut the Rope. Mimo licznych funkcji i algorytmów rekomendacji treści, YouTube ewidentnie chce jeszcze bardziej wydłużyć czas, jaki użytkownicy spędzają przy ekranach smartfonów. Podobny krok wykonał Netflix w 2021 roku, a nawet takie podmioty jak New York Times oferują swoje gry.

Raivo OTP utrudnia życie swoim użytkownikom

Lost all data, not able to add new accounts · Issue #332 · raivo-otp/ios-application
After recent update, I lost all my data. I can see 2 more updates were released in a rush trying to fix the issue. The app is still in an unusable state and suddenly requires subscription that can’...

Aplikacja na iOS do przechowywania kodów OTP po aktualizacji zaczęła utrudniać ludziom dostęp do kodów. Możliwość eksportu kodów do pliku JSON schowała za paywallem. Nauczka, aby robić kopie zapasowe kluczy kodów OTP.

Jednocześnie użykownikom systemu Android polecamy aplikację Aegis, którą pobierzecie z F-Droida

Aegis Authenticator
Aegis Authenticator is a free, secure and open source app for Android to manage your 2-step verification tokens for your online services.

Facebook powoli umiera

We’re Watching Facebook Die
Like this newsletter? You should listen to the Better Offline episode! In the first quarter of 2024, Meta made $36.45 billion dollars - $12.37 billion dollars of which was pure profit. Though the company no longer reports daily active users, it now uses another metric: “family daily active people.”…

Autor artykułu zwraca uwagę na działania Mety, które sprawiają wrażenie, że firma ta chce zamaskować w sprawozdaniach finansowych spadek ilości użytkowników Facebooka.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w polskich sądach

“All rise for the honorable AI”: algorithmic management in Polish electronic courts - AlgorithmWatch
Polish courts are using algorithms to support their decision-making process, e.g., for evaluating cases or issuing resolutions. Concerns arise over the lack of a critical result assessment and lack of transparency on how the algorithmic systems work. While some see AI as a transformative power, ques…

Algorithm Watch zwraca uwagę na problemy związane z brakiem transparentności algorytmów i automatyzacji używanych w polskich sądach.

Samsung vs niezależny punkt naprawy

Samsung Requires Independent Repair Shops to Share Customer Data, Snitch on People Who Use Aftermarket Parts, Leaked Contract Shows
The contract requires repair shops to “immediately disassemble” devices that have parts “not purchased from Samsung.”

Artykuł opisuje treść kontraktu Samsunga z niezależnym punktem naprawy, który zobowiązuje ten punkt do czynności działających na szkodę swobodnej naprawy urządzeń tej firmy.

Spotify blokuje swoje urządzenie Car Thing

“Unacceptable”: Spotify bricking Car Thing devices in Dec. without refunds
Spotify stopped making Car Things in July 2022 but kept selling them.

Spotify zamyka usługę, która jest konieczna do działania urządzeń, które jeszcze niedawno sprzedawał. O urządzeniu Car Thing od Spotify wspomnialiśmy przy okazji 35 odcinka dużego podcastu ICD:

Jak nowe technologie uprzykrzają życie kierowcom
Coraz częściej nowe technologie są używane do pogarszania wygody i jakości urządzeń. Mikroprocesory i łączność z Internetem powoduje, że urządzenia technicznie potrafią robić więcej — ale ich potencjał jest sztucznie ograniczany, kosztem użytkowników. To zjawisko nie omija branży motoryzacyjnej.