Spis treści

Dział technologiczny

 1. Przeglądarka Ladybird rozwija skrzydła
 2. Apple pracuje nad słuchawkami ze wbudowanymi kamerami
 3. FUTO keyboard - nowa otwarta klawiatura na Androida
 4. Ogromny wyciek wewnętrznych danych dot. wyszukiwarki Google
 5. Czy AI może pisać dobre żarty?
 6. Slack zapowiada, że będzie usuwał wiadomości starsze niż 90 dni dla darmowych zespołów
 7. Teslę trudno otworzyć bez zasilania

Aspekty prawne

 1. Petycja Internet Archive
 2. Figma wyłącza niektóre funkcje AI, które wyglądają jak zautomatyzowany plagiat
 3. „Twórcy” muzyki AI zaskarżeni
 4. Cała władza w ręce sędziów?
 5. Komisja Europejska stwierdza, że model „Pay or OK” na Facebooku i Instagramie narusza DMA
 6. Szef MS do spraw AI o publicznie dostępnych treściach w Internecie

Dział technologiczny

Przeglądarka Ladybird rozwija skrzydła

Ladybird Web Browser becomes a non-profit with $1 Million from GitHub Founder
<p>The original founder of GitHub (Chris Wanstrath) has partnered up with the founder of SerenityOS and the Ladybird web browser (Andreas Kling) to create ”<a href=“https://ladybird.org/” target=“_blank” rel=“noreferrer noopener”>The Ladybird Browser Initiative</a>” -- a USA-based non-profit dedicat…

Ladybird to przeglądarka internetowa pisana od zera. Jej twórcom przyświeca wizja stworzenia nowoczesnej przeglądarki niezależnej od Google (przypominamy, że Mozilla jest w dużym stopniu utrzymywana pięniędzmi od Google’a).

Twórcy ogłosili, że założyli non-profit i otrzymali finansowanie umożliwiające dalszy rozwój Ladybird. Zaznaczają, że nie będą przyjmować pieniędzy w zamian za ustawienie domyślnej wyszukiwarki w przeglądarce lub wpływ na używane technologie.

Apple pracuje nad słuchawkami z wbudowanymi kamerami

Kuo: New AirPods to Feature Cameras for Enhanced Spatial Experiences
Apple News

Apple pokłada ogromne nadzieje w swoich goglach VR, których nie chce tak nazywać. Według nieoficjalnych doniesień nowa wersja słuchawek AirPods ma zwiększyć doznania użytkowników związane z dźwiękiem przestrzennym podczas korzystania z gogli wirtualnej rzeczywistości. Przykładowo, jeśli użytkownik zwróci głowę w kierunku źródła dźwięku, słuchawki wzmocnią ten dźwięk. Wykrywanie zmian w otoczeniu użytkownika będzie realizowane za pomocą kamer na podczerwień, podobnych do tych, które są montowane w iPhone’ach jako część modułu Face ID.

Z technicznego punktu widzenia takie słuchawki bezprzewodowe byłyby więc w stanie nie tylko podsłuchiwać, ale także podglądać postronne osoby.

Ciekawe, czy nowe słuchawki będą wymagały posiadania gogli od Apple, podobnie jak ma się to w przypadku zegarka Apple Watch i iPhone’ów, a podłączenie zegarka do iPada wymaga sporej gimnastyki w ustawieniach…

FUTO keyboard - nowa otwarta klawiatura na Androida

Grafika przedstawiająca interfejs klawiatury, źródło: oficjalna strona projektu

Klawiatura wspiera dyktowanie głosem, pisanie gestami i autokorektę — wszystko bez połączenia z Internetem. Zespół jest mocno nastawiony na prawdziwą otwartość — kod jest trzymany na GitLabie, na stronie głównej projektu widnieje link do repozytorium f-droidowego, a komunikacja zespołu odbywa się na Zulipie, a nie na Discordzie.

Klawiatura jest we wczesnej wersji alpha i wciąż wymaga szlifu. Zachęcamy mimo to do wypróbowania aplikacji i zgłaszania twórcom potencjalnych obszarów do poprawy.

Ogromny wyciek wewnętrznych danych dot. wyszukiwarki Google

HUGE Google Search document leak reveals inner workings of ranking algorithm
The documents reveal how Google Search is using, or has used, clicks, links, content, entities, Chrome data and more for ranking.

W połowie marca br. na GitHubie bot o nazwie yoshi-code-bot opublikował tysiące dokumentów, które prawdopodobnie pochodzą z wewnętrznego Content API Warehouse Google.

API, czyli Application Programming Interface, to zestaw reguł i narzędzi umożliwiających różnym aplikacjom komunikowanie się ze sobą. W tym przypadku interfejs umożliwia programistom dostęp do funkcji lub danych systemu bez potrzeby znajomości jego wewnętrznych szczegółów.

Dokumenty oraz towarzyszące im pliki źródłowe pozwalają na analizę działania algorytmu rankingowego wyszukiwarki Google. Z danych wynika, że Google prawdopodobnie przechowuje każdy skan strony, który kiedykolwiek miał miejsce, ale w wyszukiwaniu bierze pod uwagę tylko 20 ostatnich skanów. Z wycieku dowiadujemy się również, że na pozycję strony w rankingu mogą wpływać różne czynniki, takie jak lokalizacja czy recenzje produktów. Wyciek obejmuje 2596 modułów API, które zawierają łącznie 14014 atrybutów wyszukiwania, np. jeden z modułów o nazwie ChromeInTotal, sugeruje, że Google wykorzystuje dane z przeglądarki Chrome do tworzenia rankingów.

Czy AI może pisać dobre żarty?

Stand-up comedy: LLMs don’t write good jokes
Can artificial intelligence write a funny comedy program? Researchers at Google DeepMind had comedians try it out, and the results reveal that AI still

Badacze z Google DeepMind chcieli sprawdzić, czy duże modele językowe są w stanie być pomocne przy pisaniu żartów. Przeprowadzili trzygodzinne warsztaty z dwudziestoma profesjonalnymi komikami, po czym zapytali każdego z komików o wrażenia. Odpowiedzi AI były uznawane za mało zaskakujące i mało unikalne. Duża część komików zwróciła uwagę na fakt, że modele językowe są cenzurowane pod kątem prowokacyjnych treści, co mocno ogranicza ich zastosowanie np. do pisania materiału na stand-up.

Slack zapowiada, że będzie usuwał wiadomości starsze niż rok dla darmowych zespołów

Slack is increasing its prices and making big changes to its free plan
Slack is increasing its prices for the first time since its launch in 2014. The price changes start in September for Pro plans, and include big changes to Slack’s free plan.

Slack wysłał maila do swoich użytkowników, w którym zapowiada, że będzie chować wiadomości starsze niż 90 dni dla uczestników darmowych workspace’ów. Wiadomości starsze niż rok na darmonwych kontach będą usuwane. Kolejna z wielu nauczek, aby nie przyzwyczajać się do  zamkniętych, „darmowych” usług – gdyż notorycznie są zamykane lub zmieniane na szkodę użytkowników, którzy „już się przyzwyczaili” i nie chce im się szukać alternatywy.

Aktualizacja 2024-07-09: Zmieniliśmy opis tego newsa. Wykreśliliśmy niezgodny z prawdą fragment o usuwaniu wiadomości starszych niż rok dla płatnych kont.

Teslę trudno otworzyć bez zasilania

Dead Tesla Traps Toddler In Hot Car, Raises Concerns About Electric Doors | Carscoops
Adults can use manual door releases from inside dead electric vehicles but younger ones can’t

Internet obiegła ostatnio wiadomość o tym, jak Tesla uwięziła wewnątrz wnuczkę pewnej kobiety, która wezwała straż pożarną, ale ta nie była w stanie otworzyć drzwi i skończyło się wybiciem szyby. W wielu nowoczesnych samochodach zamki są elektryczne, a możliwość prostego, mechanicznego otwarcia drzwi w przypadku braku prądu istnieje jedynie od wewnątrz. Procedury otwarcia z zewnątrz są zaś jak widać na tyle skomplikowane, że nawet służby ratownicze mogą nie być w stanie ich szybko wykonać.

Aspekty prawne

Petycja Internet Archive

Let Readers Read | Internet Archive Blogs
<p>Join us for a VIRTUAL book talk with legal scholar BARBARA McQUADE on her New York Times bestseller, ATTACK FROM WITHIN, about disinformation’s impact on democracy. NYU professor and author […]</p>\n

Wydawnictwo Hachette pozwało Internet Archive i domaga się, aby Internet Archive przestał wypożyczać książki tego wydawnictwa. Warto nadmienić, ze Internet Archive posiada te książki w fizycznym wydaniu. Operatorzy Internet Archive proszą o podpisanie się pod ich petycją o niezamykaniu ludziom dostępu do cyfrowego wypożyczania tych książek na ich platformie.

Figma wyłącza niektóre funkcje AI, które wyglądają jak zautomatyzowany plagiat

Figma to temporarily disable ‘Make Design’ AI feature amid plagiarism concerns
A few days after announcing that it would use customer content for AI training purposes, Figma is back in the news for a somewhat ironic reason: its

Figma wyłącza niektóre funkcje AI krótko po ich opublikowaniu, gdy udokumentowano, że generowane przez AI layouty są łudząco podobne do istniejących, komercyjnych aplikacji. Przykładowo, gdy użytkownik prosił o wygenerowanie aplikacji mobilnej do wyświetlania informacji o pogodzie, Figma za każdym razem generowała układ wręcz identyczny do aplikacji pogodowej z iPhone’a.

„Twórcy” muzyki AI zaskarżeni

Sony, Universal, Warner sue over AI music copyright violations
Sony, Universal and Warner claim AI software steals music to “spit out” similar work.

Wspominaliśmy już o oskarżeniach pod adresem firm wykorzystujących teksty do trenowania AI, a ostatnio kolej na muzykę — trzy największe firmy fonograficzne — Sony Music, Universal Music Group i Warner Records zaskarżyły firmy Suno i Udio, oskarżając je o naruszenie praw autorskich „na niewyobrażalną skalę”.

Cała władza w ręce sędziów?

Sąd Najwyższy USA zadecydował niedawno, że agencje federalne nie będą mogły same tworzyć regulacji przez samodzielną interpretację niejednoznacznych przepisów, tylko będą to w razie potrzeby robić sędziowie, którzy do tej pory mieli związane ręce od czasu poprzedniej decyzji Sądu Najwyższego w tej sprawie z 1984 roku. Orzeczenie, z pozoru dotyczące rybołówstwa, ma potencjał stać się bardzo istotne dla wielu dziedzin życia, od ochrony środowiska począwszy, medycyny, regulacji dotyczących sztucznej inteligencji czy kryptowalut, po prawa cyfrowe i prywatność.

Komisja Europejska stwierdza, że model „Pay or OK” na Facebooku i Instagramie narusza DMA

Press corner
Highlights, press releases and speeches

W listopadzie 2023r. Meta postawiła użytkowników Facebooka przed wyborem pomiędzy osadzaniem w interfejsie aplikacji reklam śledzących a płaceniem abonamentu za ich usunięcie. Zdaniem Komisji Meta taką praktyką m.in. nie wywiązuje się z obowiązku umożliwienia użytkownikom wyrażenia w pełni dobrowolnej zgody.

Szef MS do spraw AI o publicznie dostępnych treściach w Internecie

Microsoft’s AI boss thinks it’s perfectly okay to steal content if it’s on the open web
Mustafa Suleyman, CEO of Microsoft AI, has a curious idea about how copyright works. He incorrectly claimed the moment you publish anything on the open web, it becomes “freeware” that anyone can freely copy and use.

Mustafa Suleyman, szef MS do spraw AI, stwierdził w wywiadzie, że wierzy, że jest kontrakt społeczny, który zezwala na wykorzystywanie wszystkich publicznie dostępnych w Internecie treści do uczenia modeli językowych.