Spis treści

Aspekty prawne

 1. Twórca WikiLeaks na wolności!
 2. Kara dla szwedzkiego banku za przekazywanie danych do Mety
 3. Polityka Bidena przeciwko szpitalnym usługom śledzącym online jest niezgodna z prawem

Dział technologiczny

 1. Przejazdy bez kierowcy od teraz dostępne dla wszystkich w San Francisco
 2. Udział w ClearView „na gębę”?
 3. Meta jednak nie trenuje AI na Europejczykach
 4. Wścibskie AI w Google Chrome
 5. Kwiecisty język zdradza AI?
 6. Microsoft po cichu ukrywa dokumentację jak przenieść się na lokalne konto w swoim systemie
 7. Zachłanna licencja Adobe

Sekcja bezpieczeństwo

 1. Agata Meble padła ofiarą cyberataku
 2. Kaspersky Anti-Virus zabroniony w USA
 3. Dyrektor NSA w zarządzie OpenAI

Aspekty prawne

Twórca WikiLeaks na wolności!

Jak podaje WikiLeaks, Julian Assange, twórca WikiLeaks, wyszedł na wolność.

Aktualizacja: Opis tego newsa wycofaliśmy, gdyż częściowo wykraczał poza tematy, którymi zajmuje się Fundacja „Internet. Czas działać!”.

Kara dla szwedzkiego banku za przekazywanie danych do Mety

Integritetsskyddsmyndigheten | IMY
Vi arbetar för att skydda alla dina personuppgifter, till exempel om hälsa och ekonomi, så att de hanteras korrekt och inte hamnar i orätta händer.

Szwedzki organ nadzorczy z zakresu ochrony danych osobowych (IMY) nałożył karę w wysokości 15 milionów SEK (czyli ponad 5 700 000 złotych) na Avanza Bank AB. Powodem tej decyzji było stosowanie przez bank na swojej stronie internetowej i w aplikacji tzw. Meta Pixel, co oznaczało, że do spółki Meta przekazywane były np. informacje o posiadanych przez klientów papierach wartościowych i numerach rachunków.

Polityka Bidena przeciwko szpitalnym usługom śledzącym online jest niezgodna z prawem

Sędzia federalny w Teksasie orzekł, że wytyczne wydane przez administrację
Joe Bidena, które zabraniają szpitalom i innym dostawcom usług
medycznych korzystania z technologii śledzenia online, które monitorują
użytkowników ich stron internetowych, były niezgodne z prawem. Wytyczne wydane w 2022 r. ostrzegały świadczeniodawców opieki zdrowotnej, że zezwalanie zewnętrznym firmom technologicznym na gromadzenie i analizowanie informacji zebranych od osób odwiedzających ich strony internetowe lub aplikacje może naruszać ustawę HIPAA (Health Insurance Portability and Accountability Act). Teksański sędzia uznał, że Departament Zdrowia i Opieki Społecznej USA przekroczył swoje uprawnienia, przyjmując wytyczne promujące prywatność.

Dział technologiczny

Przejazdy bez kierowcy od teraz dostępne dla wszystkich w San Francisco

Waymo One is now open to everyone in San Francisco
The wait is over. Starting today, anyone can hail a ride with Waymo in San Francisco. Rain, shine or Karl the Fog, just download the app, and ride.

Waymo to firma oferująca przejazdy jak Uber, ale bez kierowców, 25 czerwca br. Waymo ogłosiło, że od teraz każda osoba w San Francisco będzie mogła zamówić przejazd autonomicznym pojazdem. Pojazdy Waymo są wyposażone w zaawansowane systemy lidar, radar i kamery, które umożliwiają im dokładne mapowanie i nawigację w czasie rzeczywistym. W materiale prasowym firma podkreśla, że bezpieczeństwo jest dla niej priorytetem, a większe wykorzystanie jej pojazdów może poprawić bezpieczeństwo na drogach San Francisco. Mamy taką nadzieję, ponieważ samochody Waymo wciąż napotykają problemy. Ostatnio firma dokonała w nich wymiany oprogramowania, dzięki czemu pojazdy nie będą już wjeżdżać w słupy telefoniczne.

Kilka miesięcy temu w 13. odcinku ICD Weekend wspominaliśmy również o autonomicznym samochodzie Waymo, który uderzył w holowanego pick-upa, a następnie kilka minut później kolejny autonomiczny samochód Waymo uderzył w tego samego pick-upa.

„Godna zaufania” sztuczna inteligencja w Firefoxie, walka marketingowa Biedronki z Lidlem – ICD Weekend #13
Michał i Ola opowiadają o technologii i prawie, uwzględniając kwestie prywatności i bezpieczeństwa. W tym odcinku m.in. doręczenia pism sądowych poprzez komentarz do transakcji sieci Bitcoin, kolejne wariacje wykorzystania AI, walka marketingowa Biedronki z Lidlem.

Udział w ClearView „na gębę”?

Firma ClearView przetwarzała miliardy publicznie dostępnych zdjęć, by dostarczyć usługę rozpoznawania twarzy, m.in. stróżom prawa. Po niekorzystnym wyroku, jeśli ugoda zostanie zatwierdzona, potencjalnie każdy kto opublikował w USA zdjęcie swojej twarzy otrzyma udział w tej firmie. Krytycy uważają, że być może teraz ci, których prawa zostały pogwałcone będą mieli zachętę finansową, aby te prawa dalej były gwałcone.

Meta jednak nie trenuje AI na Europejczykach

Building AI Technology for Europeans in a Transparent and Responsible Way | Meta
Update on June 14, 2024 at 7:30am PT: We’re disappointed by the request from the Irish Data Protection Commission (DPC), our lead regulator, on behalf of

Meta wyraziła rozczarowanie, że europejskie urzędy ochrony danych kazały jej nie trenować AI na treściach użytkowników. Meta ma nadzieję, że Europa zmieni zdanie i przestanie być zacofana, by Meta mogła obdarzyć obywateli Europy korzyściami AI.

Wścibskie AI w Google Chrome

Google Chrome’s AI on browsing history may still use human reviewers for training purposes
Google Chrome to let you search for anything form your browsing history thanks to AI, but it may still use human reviewers to review it.

Wkrótce, przeglądarka Chrome ma pozwalać na wyszukiwanie w historii treści stron i to za pomocą języka naturalnego, dzięki AI. Zapytania i zawartość wyszukanych stron będą przesyłane do Google w celu trenowania modeli, choć Google twierdzi, że lokalnie są zapisywane w postaci zaszyfrowanej.

Kwiecisty język zdradza AI?

Delving into ChatGPT usage in academic writing through excess vocabulary
Recent large language models (LLMs) can generate and revise text with human-level performance, and have been widely commercialized in systems like ChatGPT. These models come with clear limitations: they can produce inaccurate information, reinforce existing biases, and be easily misused. Yet, many s…

Autorzy pracy analizującej wykorzystanie sztucznej inteligencji opartej na dużych modelach językowych (LLM) w pracach naukowych zbadali 14 milionów publikacji z bazy PubMed z ostatnich 14 lat i zauważyli nagły wzrost częstotliwości występowania rzadko używanych słów. Co więcej, nie były to słowa związane z tematami popularnych badań (np. z nazwą choroby której epidemia akurat występuje), tylko słowa nadające wypowiedzi bardziej kwiecisty styl, który według autorów jest charakterystyczny dla ChatGPT. Jeśli ta hipoteza jest prawdziwa, to ok. 10% abstraktów publikacji z 2024 roku z bazy PubMed było przetwarzanych przez ChatGPT, a w niektórych czasopismach aż do 30%.

Microsoft po cichu ukrywa dokumentację jak przenieść się na lokalne konto w swoim systemie

Microsoft removes documentation for switching to a local account in Windows 11
But most Microsoft account sign-in workarounds for Windows 11 continue to work.

Jeżeli korzystasz z Windowsa 11 i jesteś zalogowany do konta Microsoftu, najprawdopodobniej nie widzisz wielu reklam i przypomnień o tym, żeby się zalogować. Jednak użytkownicy chcący korzystać z Windowsa za pomocą lokalnego konta spotykają się coraz z większymi utrudnieniami. Oficjalna strona pomocy technicznej Microsoftu wymusza logowanie na użytkownikach do konta Microsoft, a redakcja Tom's Hardware oraz twórcy Internet Wayback Machine podają, że instrukcje dotyczące konwersji konta Microsoft na konto lokalne zniknęły około 17 czerwca z sieci. Na ten moment w aktualnych wersji Windowsa 11 (23H2 oraz 24H2) wciąż można przekonwertować swoje konto na konto lokalne. Opis jak to wykonać dostępny jest między innymi w przytoczonym artykule od Ars Technica.

Zachłanna licencja Adobe

A clarification on Adobe Terms of Use | Adobe Blog
What the recent updates to our Terms of Use mean for you.

Firma Adobe, znana z narzędzi do obróbki grafiki, niedawno wprowadziła zmianę w licencji od której aż zawrzało w Internecie. Sprzeciw wzbudza punkt przyznający Adobe wieczną licencję na wykorzystywanie wszystkich utworów, które się stworzy ich oprogramowaniem, bądź tylko umieści w tworzonym dokumencie. Adobe opublikowało „uściślenie”, które jednak dotyczy tylko innych zapisów umowy licencyjnej.

Sekcja bezpieczeństwo

Agata Meble padła ofiarą cyberataku

Komunikat - Agata Sklep

Osoby, które dokonywały zakupów online w Agata Meble powinny zachować czujność. W komunikacie prasowym na swojej stronie spółka podaje:

Naruszenie ochrony danych osobowych polegało na tymczasowej utracie dostępu do nich, naruszeniu ich poufności, a być może (co jest obecnie przez Nas weryfikowane) również na ich skopiowaniu. Naruszeniu podlegały dane osobowe przetwarzane elektronicznie przez Spółkę, w szczególności dane Klientów: imię i nazwisko, adres, dane kontaktowe oraz informacje o złożonych zamówieniach i reklamacjach.

Login i hasło używane do konta klienta były przez nas przechowywane poza infrastrukturą objętą atakiem. Dane finansowe - dotyczące sposobu płatności, w tym numery kont i kart - nie były przez nas przetwarzane (płatności były realizowane przez operatorów zewnętrznych) i w związku z tym, również były poza infrastrukturą objętą atakiem.

Choć spółka w komunikacie wskazuje, że nie doszło do naruszania związanego z ujawnieniem loginów i haseł, na wszelki wypadek jeżeli posiadacie konto w Agata Meble, zachęcamy do zmiany hasła do logowania. Jednocześnie zachęcamy do korzystania z menadżerów haseł i stosowania unikatowych haseł słownikowych. O zaletach menadżerów haseł mówiliśmy wielokrotnie choćby przy okazji odcinka o aplikacjach pochodzących z F-Droida:

F-droid: Aplikacje które robią jedną rzecz, za to dobrze. 40 naszych faworytów
Ekosystem aplikacji na Androida nie kończy się na Google Play Store. W tym odcinku omawiamy nasze ulubione aplikacje z alternatywnego, nastawionego na prywatność „sklepu” z aplikacjami, gdzie wszystkie aplikacje są darmowe i pozbawione reklam.

Słów kilka o tzw. „hackerach”

W przytaczanym komunikacie mowa o „hackerach” i o „osobie nieupoważnionej” dlatego warto także pochylić się nad terminologią używaną w odniesieniu do słowa hacker oraz nad jego mylącym użyciem.

Kaspersky Anti-Virus zabroniony w USA

Kaspersky Antivirus Software - Advanced Virus Protection | Kaspersky
Kaspersky Antivirus offers powerful virus protection against all types of ransomware, malware, spyware and the latest cyber threats. Download Kaspersky antivirus software versions for Windows, Mac, and Android devices.

USA zabroniło używania programu antywirusowego Kaspersky Anti-Virus, jako uzasadnienie podając, że „stanowi nadmierne i niedopuszczalne ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego USA i jego obywateli”. Co ciekawe, do września będzie można jeszcze pobierać aktualizacje. Należy pamiętać, że programy antywirusowe zwykle bardzo głęboko wnikają w chronione systemy operacyjne i działają z prawami administratora, mogą więc stanowić wektor ataku. Nic jednak nie wiadomo o żadnych naruszeniach ze strony Kaspersky’ego, choć oskarżenia o szpiegostwo były rzucane w ich stronę już od wielu lat; niektórzy wręcz twierdzą, że zakaz jest formą walki z konkurencją.

Dyrektor NSA w zarządzie OpenAI

Do zarządu OpenAI dołączył były dyrektor NSA. Oficjalny powód to chęć zwiększenia bezpieczeństwa, choć niektórzy, w tym Edward Snowden uważają, że to przygotowania do „umyślnej zdrady praw wszystkich mieszkańców Ziemi”.