Przejście z czasu zimowego na letni dla wielu jest trudnym doświadczeniem. O ile zegar w telefonie przestawi się sam, to nasz wewnętrzny, biologiczny zegar, przestawić jest ciężej. Czy technologia może pomóc? Oto sposoby na dobry sen po zmianie czasu.

Nierówna walka

Ciało źle znosi zmianę przejście na czas letni – w końcu zabiera mu się godzinę snu! W okresie po zmianie czasu odnotowuje się więcej zawałów serca i wypadków samochodowych. Dlatego nadzwyczaj ważne jest wtedy dbanie o higienę snu - w tym o detoks cyfrowy.

Photo by Katerina May / Unsplash

Jak wykonać detoks cyfrowy dla dobrego snu

1. Wyłącz powiadomienia w smartfonie

Ta porada nie bez powodu jest pierwsza na niniejszej liście - powiadomienia w smartfonie to główny sposób na odwrócenie Twojej uwagi od Twoich planów i obowiązków – w tym od dbania o Swój rytm dobowy.

Na godzinę przed pójściem spać włącz tryb „Do Not Disturb” (Android, iOS). Jeżeli Twoje urządzenie ma taką możliwość, warto skorzystać z opcji automatycznego włączania trybu cichego o określonej porze wieczora. Nie obawiaj się - budzik i tak zadzwoni, więc obudzisz się w porę.

2. Włącz tryb ciepłego światła lub tryb czarno-biały

Automatyczne włączanie trybu nocnego (Android, iOS) na godzinę przed planowaną godziną snu będzie codziennie sygnałem dla Ciebie, że powoli już czas spać.

Autor ilustracji: Jan Kryciński

3. Trzymaj telefon z dala od łóżka

Wyciszenie przed snem pomoże Ci szybciej zasnąć. Zamiast trzymać telefon tuż przy łóżku w trakcie snu, ustaw go po drugiej stronie sypialni, lub w sąsiednim pokoju (upewnij się, że budzik jest ustawiony odpowiednio głośno!). W ten sposób pokusa „szybkiego zerknięcia” na social media, YouTube, itp. zostanie mocno ograniczona.

4. Włącz relaksującą audycję

Czasem technologia może pomóc w zaśnięciu! Jeżeli trzy powyższe metody nie są dla Ciebie wystarczające, warto sięgnąć po delikatną muzykę, albo spokojną audycję, i puścić ją na głośniku, na minimalnej głośności. Wsłuchiwanie się w nią pomoże Ci odprężyć umysł i sprawniej zasnąć. Aby audycja nie była włączona całą noc, możesz skorzystać z funkcji "Sleep timer" w AntennaPod:

W AntennaPod pod można w ten sposób słuchać podcastów, oraz dowolnych innych plików dźwiękowych, np. pobranych Firefoxem lub wgranych na kartę microSD.

Jeżeli szukasz odpowiedniej audycji, polecamy treść RODO w postaci audiobooka czytanego przez dr inż. Michała Rena:

Ogólne rozporządzenie o ochronie danych - czyta dr inż. Michał Ren

Możesz w ten sposób połączyć przyjemny przedsenny relaks z pożytecznym poszerzaniem swojej wiedzy na temat przysługujących Ci praw.

Kolekcja siedmiu płyt CD dostępna już wkrótce. Autor ilustracji: Jan Kryciński, autor logo: Arkadiusz Wieczorek

Zasypiaj w dobrym stylu

Zmiany w swoim życiu wewnętrznym najlepiej wyrażać poprzez ubiór. Z tego powodu oferujemy detoksowe piżamki z logo „Internet. Czas spać!” i ilustracjami projektowanymi przez Jana Krycińskiego.

Autor logo: Arkadiusz Wieczorek

Piżamy już niedługo będą dostępne w naszym sklepie internetowym. Wzory wykonane są haftem komputerowym przy użyciu wolnego i otwartego oprogramowania, a przed wysłaniem do kupujących są magazynowane w szafkach zgodnych z RODO.

Podsumowanie

Technologii często zarzuca się negatywny wpływ na nasze zdrowie – nie zapominajmy jednak, że to od nas zależy, jak korzystamy z naszych urządzeń elektronicznych.

Materiały, źródła