Rząd Indii: wgląd w kody źródłowe i algorytmy technologicznych gigantów

Indie rozważają wprowadzenie regulacji, która narzucałaby technicznym gigantom świadczącym usługi w tym kraju udostępnianie rządowi kodów źródłowych i algorytmów na żądanie, aby upewnić się, czy ich aplikacje nie korzystają z nieuczciwych praktyk w celu umacniania swojej pozycji na rynku.

Mozilla: YouTube'owe bańki informacyjne

70% obejrzanych na YouTube treści pochodzi z treści rekomendowanych odbiorcom przez sztuczną inteligencję. Każda osoba jest profilowana przez algorytm i widzi różne rekomendacje, zależnie od wyniku profilowania. W skrócie: Twój YouTube nie wygląda jak YouTube innych osób.

Jeżeli Algorytm przypasuje kogoś do jednej z baniek, to rekomendowane temu komuś treści będą utwierdzały go w jego przekonaniach, zamiast pomagać mu je podważać i poszerzać swoje horyzonty. Wpływa to na wzmacnianie polaryzacji społeczeństwa.

Mozilla stworzyła narzędzie TheirTube, które pomaga zobaczyć, jak wygląda strona główna YouTuba wyświetlana przez osobę, która została przypisana przez algorytm do jednej z sześciu kategorii (np. "Fruitarian", "Climate Denier").

Igalia: Eksperyment w crowd-fundingu funkcjonalności przeglądarek

Firma Igalia stworzyła eksperymentalny projekt Open Prioritization. Każdy „zwykły” użytkownik może w nim określić, ile byłby skłonny dorzucić się do zbiórki pieniędzy przeznaczonej na wdrożenie określonej ustandaryzowanej funkcjonalności w konkretnej przeglądarce.

Na razie platforma nie zbiera pieniędzy. Jest za to sposobem na sprawdzenie, ile pieniędzy ludzie są skłonni uzbierać na takie cele i czy jest szansa na zbudowanie w jej miejsce prawdziwego crowdfundingu. Zgromadzone pieniądze byłyby przeznaczane na wykonanie tych funkcjonalności przez pracowników firmy Igalia.

Autorzy tłumaczą, że część braków funkcjonalności w przeglądarkach jest spowodowana ograniczonymi zasobami ich twórców i koniecznością priorytetyzowania.

Jest mi trudno wyobrazić sobie, że Apple'owi czy Google'owi brakuje środków na stworzenie niektórych funkcji. Szczególnie Apple notorycznie zwleka z wdrażaniem najnowszych funkcjonalności i raczej nie jest to kwestia niedoboru pieniędzy i zasobów.

Riot.im → Element

Oparty o zdecentralizowaną platformę Matrix komunikator, znany dotychczas jako Riot.im, zmienia swoją nazwę na Element wraz z wypuszczeniem nowej wersji mobilnej aplikacji.

Kibicuję temu komunikatorowi i mam nadzieję, że po odejściu od nazwy kolidującej z Riot Games, jego nowa tożsamość okaże się strzałem w dziesiątkę – mimo że nowa nazwa nie jest unikalna.

Google obiecuje nie używać danych z FitBit do śledzenia użytkowników

Google kupił firmę produkującą „fitness trackery”, po czym obiecał, że nie będzie korzystał ze zdobytych w ten sposób danych do głównej czynności, na której zarabia pieniądze.

FSF: zamknięte aplikacje do głosowania są zagrożeniem dla demokracji

Po porażce, jaką okazała się aplikacja do głosowania online w stanie Iowa, wdrożona przez firmę o niewinnie brzmiącej nazwie Shadow Inc.,  Free Software Foundation zwraca uwagę, jak ważnym jest, aby obywatele mieli wgląd w kod aplikacji, które są kluczowe dla procesów demokratycznych.

Apple utrudnia życie protestującym w Hongkongu. Ponownie.

Od usunięcia flagi Tajwanu z klawiatury emoji, przez wycofanie w zeszłym roku aplikacji pomagającej oznaczać na mapie zagrożenia czyhające na osoby biorące udział w protestach, po niedawne zablokowanie publikacji w AppStore aplikacji do urządzania niezależnych od rządu Chińskiego wyborów online, Apple nieustannie stoi przed trudnymi wyborami pomiędzy wspieraniem demokratycznych ruchów oddolnych a grymasami Prezydenta Puchatka.

Potężny atak na Twittera. Przejęte konta grubych ryb

Konta na Twitterze wielu celebrytów (np. Elon Musk, Kanye West, Bill Gates, Jeff Bezos) zostały zhakowane. Atakujący w imieniu swoich ofiar umieszczali wiadomości w których zachęcali do przelewania im datków w Bitcoinach, obiecując odpowiedzenie 2x większym przelewem zwrotnym:

I am giving back to the community.
All Bitcoin sent to the address below will be send back doubled! If you send $1,000, I will send $2,000. Only doing this for 30 minutes.

Patrząc w logi transakcji powiązanych z atakiem portfeli bitcoinowych można wyczytać, że atakujący zarobili okolo 12 Bitcoinów (ok. pół miliona złotych).

Najbardziej zaskakującym w tym wszystkim jest fakt, że ktoś uwierzył, że Jeff Bezos chce oddawać pieniądze społeczeństwu.

UE: Google i Apple nie będą mogły usuwać aplikacji ze swoich sklepów bez powodu

Jak donosi serwis xda-developers, 12 lipca weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego nr 2019/1150 z dnia 20 czerwca 2019 r. Jeden z punktów rozporządzenia zaznacza, że podmioty prowadzące sklepy z aplikacjami nie mogą usuwać z nich aplikacji ani nagle, ani bez powodu. Konieczne jest powiadomienie twórcy aplikacji z trzydziestodniowym wyprzedzeniem i podanie dokładnego powodu usunięcia.


Redakcja: Urszula Modrzyk

To tyle wieści z minionego tygodnia. Jeżeli czujesz niedosyt, zapraszamy do lektury poprzedniej prasówki:

Prasówka #2 · podatek cyfrowy · Apple vs małe firmy IT · Bossware · Abstrakcyjna Wikipedia
> Kolejny tydzień za nami. Przygotowaliśmy podsumowanie kluczowych wiadomości ze świata IT z Midline’owej perspektywy! Fundacja Instrat rekomenduje podatek cyfrowy od wielkich firm. Fundacja Instrat wydała raport [http://instrat.pl/podatek-cyfrowy/], w którym poddaje szczegółowej analizie ideę wpr…

Chcesz dowiadywać się więcej o podobnych tematach w przyszłości? Możesz nas śledzić na Twitterze, Facebooku, Mastodonie, LinkedIn, za pomocą RSS, oraz słuchać naszego podcastu!