NBA podlega chińskiej cenzurze

Chiny nie lubią, gdy ktoś wyraża wsparcie dla Hongkongu. W zeszłym roku chińska telewizja odmówiła transmisji meczy NBA z powodu wrzuconego przez jednego z graczy tweeta o treści „Fight for freedom, stand with Hong Kong”. Teraz w sklepie z koszulkami NBA, gdzie można zamawiać odzież z własnym tekstem, formularz odmawia przyjęcia tekstu „freehongkong”.

Awaria Cloudflare - najsłabsze ogniwo Internetu?

Technologie tworzące Internet były projektowane z myślą o tym, aby nie było tzw. "single point of failure" - czyli jednego komputera, którego wyłączenie zepsułoby łączność w całym systemie.

Jednak niedawna awaria w firmie Cloudflare pokazała, że miliony polegających na niej stron były niedostępne.

Aplikacje do contact tracingu wymagają zgody na bycie śledzonym przez Google

Badacze z Irlandii stworzyli raport analizujący pod względem prywatności aplikacje do contact-tracingu oficjalnie wypuszczane przez liczne kraje europejskie. Naukowcy zwracają uwagę, że wersje tych aplikacji przeznaczone na system Android wymagają, aby telefon miał zainstalowane Google Play Services - tj. oprogramowanie, które jest cały czas uruchomione w tle i cyklicznie wysyła do Google informacje takie, jak:

  • numer seryjny smartfona,
  • numer IMEI smartfona,
  • numer seryjny karty SIM,
  • adres email użytkownika.

W raporcie możemy przeczytać, że nie ma możliwości wyłączenia wysyłania tych danych do Google, co najprawdopodobniej narzusza RODO/GDPR.

TikTok - kara 16 mln dolarów za nielegalny handel danymi dzieci

TikTok został ukarany przez rząd Korei Południowej za sprzedaż danych swoich użytkowników do zagranicznych podmiotów bez wiedzy i zgody tych użytkowników.

Wątpliwości pracowników Facebooka

Ponad połowa pracowników Facebooka nie uważa, że Facebook zmienia świat na lepsze. Pracownicy zwracają uwagę m.in. na problemy z tym, jak są podejmowane decyzje w tej firmie oraz na fakt, że Facebookowe "wytyczne dla społeczności", które są używane do moderowania treści, powinny podlec fundamentalnej zmianie.


Redakcja: Urszula Modrzyk

To tyle wieści z minionego tygodnia. Jeżeli czujesz niedosyt, zapraszamy do lektury poprzedniej prasówki:

Prasówka #3 · spolaryzowany YouTube · głosowania online · Apple vs protestujący w Hongkongu
Rząd Indii: wgląd w kody źródłowe i algorytmy technologicznych gigantów Indie rozważają wprowadzenie regulacji [https://www.indianweb2.com/2020/07/07/indian-govt-wants-tech-giants-google-amazon-and-facebook-to-provide-source-code-and-algorithms/] , która narzucałaby technicznym gigantom świadczącym …

Chcesz dowiadywać się więcej o podobnych tematach w przyszłości? Możesz nas śledzić na Twitterze, Facebooku, Mastodonie, LinkedIn, za pomocą RSS, oraz słuchać naszego podcastu!