Po zamieszaniu, jakie WhatsApp spowodował zmianą w swojej polityce prywatności, wielu użytkowników szuka alternatywy dla tego komunikatora. Takich alternatyw na szczęście nie brakuje. Różnią się wyglądem, funkcjonalnościami oraz podejściem do bezpieczeństwa i prywatności.

W tym odcinku robimy przegląd bardziej i mniej popularnych współczesnych komunikatorów internetowych, po czym pochylamy się nad niektórymi z zarzutów, z jakimi spotyka się Telegram.


Obiecane źródła i materiały

Tak wygląda Signalowy monit o braku usług Google'a (Google Play Services):

Komunikat wyświetlany w przypadku braku usług Google w telefonie z Androidem

Krążąca ostatnio po sieci tabelka o zbieranych przez różne komunikatory danych (nie ma na niej wszystkich komunikatorów, o których opowiadaliśmy):

Źródło: https://www.forbes.com/sites/zakdoffman/2021/01/14/3-things-to-know-before-quitting-whatsapp-for-signal-or-telegram-or-apple-imessage-after-backlash/

Fact checki:

  • Telegram na Androida pobrany z Google Play Store korzysta tak jak Signal z Google Cloud Messaging, do wysyłania powiadomień o wiadomościach. Rekomendujemy pobieranie aplikacji Telegram z repozytorium F-droid jeżeli chcecie się uniezależnić od Google.

Źródła:

Update: Otrzymaliśmy od jednego z naszych słuchaczy obszerną listę zestawiającą cyfrowe protokoły komunikacji z podziałem na komunikatory, zachęcamy do zapoznania się!