PeerTube jest otwartą platformą, z której od ponad roku korzystamy do publikacji naszych filmów. W tym odcinku i artykule opisujemy jego najważniejsze naszym zdaniem zalety.

Grafika na podstawie grafik koncepcyjnych autorstwa Davida Revoya

Odcinek #27

Ten sam temat poruszamy w najnowszym odcinku podcastu, którego możecie obejrzeć między innymi na PeerTube:

1. Decentralizacja i federalizacja

PeerTube jest zdecentralizowaną platformą. Oznacza to, że nie ma jednego podmiotu, który decyduje o tym, jakie treści można umieszczać na PeerTube, a jakie nie. Każdy może postawić własną instancję i ustalić na niej zasady moderacji. Instancje „rozmawiają” ze sobą - można subskrybować kanały umieszczone na innej instancji niż ta, na której mamy założone konto.

Zrzut ekranu z naszej instancji PeerTube'a. Ekran domowy. Po lewej widać pasek nawigacji, a centralną część widoku zajmuje lista naszych najpopularniejszych filmów.
Nasza instancja PeerTube'a

Z tego względu z PeerTube'a można znaleźć pod różnymi adresami w Sieci - np:

Na oficjalnej stronie projektu PeerTube można znaleźć wszechstronną listę publicznych instancji.

Istnieje także projekt Sepia Search, który pozwala wyszukiwać filmy z różnych instancji w jednym miejscu:

Strona domowa wyszukiwarki Sepia Search

2. Interoperacyjność z innymi platformami

PeerTube korzysta z protokołu ActivityPub - dzięki temu jest częścią szerokiego Fediwersum. Można np. subskrybować kanały PeerTube'owe i komentować ich filmy za pomocą swojego konta na Mastodonie, Pleromie itp.

Więcej o Fediversum:

Wolność słowa a cenzura w internecie? Fediwersum! Alibicla.com
Wolność słowa w sieci? Zamknięcie kont Trumpa, odcięcie hostingu dla Parler, projekt ustawy o wolności słowa w Internecie, Albicla… Pojawiają się głosy, że potrzeba „nowej sieci społecznościowej”. W tym odcinku opowiadamy o odpornych na cenzurę mediach społecznościowych, i w jaki sposób to osiągają.

Kanały na Peertube można też łatwo subskrybować za pomocą RSS:

Zrzut ekranu z widoku naszego kanału na naszej instancji PeerTube. Po rozwinięciu opcji "Subskrybuj" pojawia się opcja "Subksrybuj przez RSS", pod "Subskrybuj kontem na tej instancji" oraz "Subskrybuj ze zdalnego konta"

O ile YouTube ma też tę funkcję, o tyle jest nieoficjalna i czasem... przestaje działać. Google nie daje żadnych gwarancji, że dostęp przez RSS będzie utrzymywany.

Jeżeli chcesz subskrybować nasz kanał PeerTube za pomocą RSS, możesz to zrobić za pomocą tego URL. Więcej o RSS opowiadamy tutaj:

RSS: uwolnij się od algorytmu mediów społecznościowych
Opowiadamy o otwartej, sprawdzonej w boju technologii, która pozwala nam przejąć kontrolę nad tym, jak czytamy wiadomości online

3. Możesz łatwo pobierać filmy

PeerTube nie stawia żadnych przeszkód w pobieraniu opublikowanych na nim filmów - wręcz to ułatwia!

Jest to istotna różnica względem np. YouTube'a, który nie oferuje oficjalnego sposobu na pobieranie filmów.

4. Brak reklam

PeerTube nie ma wbudowanej funkcjonalności dodawania reklam do filmów. Nie musisz mieć AdBlocka. Administratorzy instancji oczywiście muszą opłacić serwery, na których dana instancja stoi, ale finansują to albo z własnej kieszeni, albo tak jak my - z datków od naszych hojnych Patronów ;)

5. Możesz formatować tekst w opisie filmu

W opisie filmu na PeerTube można umieszczać wytłuszczony tekst, italiki, linki z opisem, a nawet wypunktowane listy:

Zrzut ekranu z pola do wpisywania opisu filmu na Peertube. Znaczniki Markdown są renderowane poniżej do tekstu, w którym widać wytłuszczenie, italiki i wypunktowane listy

Używa się w tym celu prostych znaczników (Markdown), które następnie są przetwarzane w sformatowany tekst.

6. Możesz stworzyć własną instancję

Dzięki swojej otwartości i udokumentowanemu procesowi instalacji, możesz samodzielnie (lub przy pomocy znajomego informatyka) postawić własny serwer Peertube'a.

Jeżeli korzystasz z YunoHost, to instalacja PeerTube'a jest wręcz banalnie łatwa - Kuba w ten sposób zainstalował i utrzymuje swoją osobistą instancję.

7. Możesz importować filmy z innych platform

PeerTube ma opcję importowania filmów z innych platform. Wystarczy wkleić link w widoku tworzenia nowego filmu, a PeerTube pobierze film wraz z metadanymi (tytuł, opis, data publikacji) i stworzy jego kopię. Kuba korzysta z tej funkcji na własnej instancji do archiwizowania dla potomnych filmów z YouTube, które mogą być w niedalekiej przyszłości usunięte.

8. Odporność na niespodziewanie duży ruch

To jest cecha, której PeerTube zawdzięcza człon "Peer" w swojej nazwie.

Filmy na PeerTubie są dostępne za pomocą protokołu BitTorrent. Gdy pobierasz jakiś film na komputerze, to w trakcie jego oglądania udostępniasz innym użytkownikom kawałki tego filmu. Dzięki temu gdy jakiś film nagle stanie się bardzo popularny, to serwer nie będzie aż tak przeciążony - gdyż część ruchu sieciowego będzie rozłożona równomiernie na wszystkich użytkowników, którzy aktualnie oglądają ten film.

9. Nie ulegasz profilowaniu i algorytmicznemu kuszeniu

PeerTube nie tworzy Twojego profilu zainteresowań i nie będzie rekomendował Ci treści opartych o dane z Twojej historii przeglądania. Każdy widzi takie same rekomendacje następnego filmu. Rekomendacje są oparte o słowa kluczowe, tytuł i autora aktualnie oglądanego filmu.

10. Możesz streamować live... za pomocą BitTorrent!

PeerTube ma możliwość tworzenia streamów live. Przetestowaliśmy wysyłanie video na żywo za pomocą OBS oraz Jitsi Meet.

Ta druga metoda przydała się Kubie do robienia streama z pewnego wydarzenia aktywistycznego. Włączona aplikacja Jitsi Meet na smartfonie wysyłała video na konferencję, która była streamowana przez serwer do PeerTube, gdzie każdy mógł ją obejrzeć. Ocenzurowanie tego typu streamów jest właściwie niemożliwe bez wyłączenia zupełnie Internetu.

O ile korzystanie z BitTorrent do streamowania wiąże się ze zwiększonym opóźnieniem (ok. 1 minuty), o tyle zyskujemy właśnie na niecenzurowalności i niezależności.

Źródła, materiały

  1. Strona domowa projektu PeerTube - https://joinpeertube.org/
  2. Wyszukiwarka filmów na wielu instancjach PeerTube'a - https://sepiasearch.org/
  3. Wyszukiwarka instancji PeerTube'a - https://joinpeertube.org/instances#instances-list
  4. Nasz kanał RSS z filmami, wygenerowany przez PeerTube'a: https://video.internet-czas-dzialac.pl/feeds/videos.xml?videoChannelId=2
  5. Instrukcja instalacji PeerTube'a - https://docs.joinpeertube.org/install-any-os
  6. PeerTube na Yunohost - https://yunohost.org/en/app_peertube