PeerTube jest otwartą platformą, z której od ponad roku korzystamy do publikacji naszych filmów. W tym odcinku i artykule opisujemy jego najważniejsze naszym zdaniem zalety.
Odcinek #27
Ten sam temat poruszamy w najnowszym odcinku podcastu, którego możecie obejrzeć między innymi na PeerTube:
1. Decentralizacja i federalizacja
PeerTube jest zdecentralizowaną platformą. Oznacza to, że nie ma jednego podmiotu, który decyduje o tym, jakie treści można umieszczać na PeerTube, a jakie nie. Każdy może postawić własną instancję i ustalić na niej zasady moderacji. Instancje „rozmawiają” ze sobą - można subskrybować kanały umieszczone na innej instancji niż ta, na której mamy założone konto.
Z tego względu z PeerTube'a można znaleźć pod różnymi adresami w Sieci - np:
Na oficjalnej stronie projektu PeerTube można znaleźć wszechstronną listę publicznych instancji.
Istnieje także projekt Sepia Search, który pozwala wyszukiwać filmy z różnych instancji w jednym miejscu:
2. Interoperacyjność z innymi platformami
PeerTube korzysta z protokołu ActivityPub - dzięki temu jest częścią szerokiego Fediwersum. Można np. subskrybować kanały PeerTube'owe i komentować ich filmy za pomocą swojego konta na Mastodonie, Pleromie itp.
Więcej o Fediversum:
Kanały na Peertube można też łatwo subskrybować za pomocą RSS:
O ile YouTube ma też tę funkcję, o tyle jest nieoficjalna i czasem... przestaje działać. Google nie daje żadnych gwarancji, że dostęp przez RSS będzie utrzymywany.
Jeżeli chcesz subskrybować nasz kanał PeerTube za pomocą RSS, możesz to zrobić za pomocą tego URL. Więcej o RSS opowiadamy tutaj:
3. Możesz łatwo pobierać filmy
PeerTube nie stawia żadnych przeszkód w pobieraniu opublikowanych na nim filmów - wręcz to ułatwia!
Jest to istotna różnica względem np. YouTube'a, który nie oferuje oficjalnego sposobu na pobieranie filmów.
4. Brak reklam
PeerTube nie ma wbudowanej funkcjonalności dodawania reklam do filmów. Nie musisz mieć AdBlocka. Administratorzy instancji oczywiście muszą opłacić serwery, na których dana instancja stoi, ale finansują to albo z własnej kieszeni, albo tak jak my - z datków od naszych hojnych Patronów ;)
5. Możesz formatować tekst w opisie filmu
W opisie filmu na PeerTube można umieszczać wytłuszczony tekst, italiki, linki z opisem, a nawet wypunktowane listy:
Używa się w tym celu prostych znaczników (Markdown), które następnie są przetwarzane w sformatowany tekst.
6. Możesz stworzyć własną instancję
Dzięki swojej otwartości i udokumentowanemu procesowi instalacji, możesz samodzielnie (lub przy pomocy znajomego informatyka) postawić własny serwer Peertube'a.
Jeżeli korzystasz z YunoHost, to instalacja PeerTube'a jest wręcz banalnie łatwa - Kuba w ten sposób zainstalował i utrzymuje swoją osobistą instancję.
7. Możesz importować filmy z innych platform
PeerTube ma opcję importowania filmów z innych platform. Wystarczy wkleić link w widoku tworzenia nowego filmu, a PeerTube pobierze film wraz z metadanymi (tytuł, opis, data publikacji) i stworzy jego kopię. Kuba korzysta z tej funkcji na własnej instancji do archiwizowania dla potomnych filmów z YouTube, które mogą być w niedalekiej przyszłości usunięte.
8. Odporność na niespodziewanie duży ruch
To jest cecha, której PeerTube zawdzięcza człon "Peer" w swojej nazwie.
Filmy na PeerTubie są dostępne za pomocą protokołu BitTorrent. Gdy pobierasz jakiś film na komputerze, to w trakcie jego oglądania udostępniasz innym użytkownikom kawałki tego filmu. Dzięki temu gdy jakiś film nagle stanie się bardzo popularny, to serwer nie będzie aż tak przeciążony - gdyż część ruchu sieciowego będzie rozłożona równomiernie na wszystkich użytkowników, którzy aktualnie oglądają ten film.
9. Nie ulegasz profilowaniu i algorytmicznemu kuszeniu
PeerTube nie tworzy Twojego profilu zainteresowań i nie będzie rekomendował Ci treści opartych o dane z Twojej historii przeglądania. Każdy widzi takie same rekomendacje następnego filmu. Rekomendacje są oparte o słowa kluczowe, tytuł i autora aktualnie oglądanego filmu.
10. Możesz streamować live... za pomocą BitTorrent!
PeerTube ma możliwość tworzenia streamów live. Przetestowaliśmy wysyłanie video na żywo za pomocą OBS oraz Jitsi Meet.
Ta druga metoda przydała się Kubie do robienia streama z pewnego wydarzenia aktywistycznego. Włączona aplikacja Jitsi Meet na smartfonie wysyłała video na konferencję, która była streamowana przez serwer do PeerTube, gdzie każdy mógł ją obejrzeć. Ocenzurowanie tego typu streamów jest właściwie niemożliwe bez wyłączenia zupełnie Internetu.
O ile korzystanie z BitTorrent do streamowania wiąże się ze zwiększonym opóźnieniem (ok. 1 minuty), o tyle zyskujemy właśnie na niecenzurowalności i niezależności.
Źródła, materiały
- Strona domowa projektu PeerTube - https://joinpeertube.org/
- Wyszukiwarka filmów na wielu instancjach PeerTube'a - https://sepiasearch.org/
- Wyszukiwarka instancji PeerTube'a - https://joinpeertube.org/instances#instances-list
- Nasz kanał RSS z filmami, wygenerowany przez PeerTube'a: https://video.internet-czas-dzialac.pl/feeds/videos.xml?videoChannelId=2
- Instrukcja instalacji PeerTube'a - https://docs.joinpeertube.org/install-any-os
- PeerTube na Yunohost - https://yunohost.org/en/app_peertube