Coraz głośniej robi się o problemach związanych z obecnymi, scentralizowanymi, sieciami społecznościowymi. Kto ma ostateczną decyzję o tym, jakie treści mogą się znaleźć na Facebooku? Dlaczego prywatna firma może zamknąć komuś konto na Twitterze? Co ma zrobić twórca, któremu algorytm YouTube'a niesłusznie zdemonetyzował filmik?

autor ilustracji: Jan Kryciński

Odcinek #34

Ten sam temat poruszamy w najnowszym odcinku podcastu, którego możecie posłuchać tutaj:

Epoki „weba”

W epoce tzw. „Web 1.0” (1991 do ok. 2004) każdy, kto miał odpowiednią techniczną wiedzę, mógł tworzyć własną stronę internetową i udostępnić ją całemu światu. To, co zmienił „Web 2.0”, to zestaw technologii pozwalający osobom trzecim, niebędącym właścicielami danej strony, na umieszczanie na niej treści – komentarzy, postów, przycisków „łapka w górę”. Dodało to nowy wymiar możliwości, ale skusiło też firmy, które chciały zbić kapitał na centralizacji tych technologii. Doszło do tego, że model „możesz tworzyć treści na stronach innych osób” zmienił się w „musisz wszystko robić na dwóch-trzech stronach wielkich korporacji”.

Web 3.0 może to zmienić – i najlepiej, aby robił to bez blockchaina. Pozbawione kryptowalut alternatywne, otwarte sieci społecznościowe już istnieją — nie trzeba zakładać „portfela”, aby się do nich dostać.

Fediverse

W tym artykule i odcinku wymieniamy najważniejsze aplikacje, które tworzą wspólnie tzw. „Fediwersum” (ang. Fediverse, po polsku także pieszczotliwie nazywane „fedi”).

Proponowane logo Fediwersum

Nie należy go mylić z Metaverse, który nie ma ani ścisłej definicji, ani praktycznych implementacji. Sieć społecznościowa staje się częścią Fediwersum, jeżeli działa na zasadzie protokołu ActivityPub.

Logo protokołu ActivityPub

Jest to protokół oparty o stare dobre HTTP(s), dzięki któremu różne sieci społecznościowe mogą rozmawiać ze sobą. To bardzo ważna cecha Fediwersum: osoby z jednej sieci społecznościowej mogą rozmawiać łatwo z osobami z innych sieci z Fediwersum, widzieć i lajkować ich posty, odpowiadać na ich komentarze. Taką zdolność nazywamy „federalizacją” (możemy mówić, że jedna sieć społecznościowa federuje się z inną siecią społecznościową.

Jest to odświeżający koncept – mimo że nie jest to nowy koncept. Znany dobrze każdemu z nas email jest przykładem aplikacji, która się federalizuje – co prawda nie w ramach Fediverse, ale fundamentalna zasada działania jest identyczna: osoba, która ma maila adam@onet.pl może wysyłać i odbierać wiadomości do steve@wp.pl. W tym przykładzie wp.pl i onet.pl to dwa różne serwery (instancje) tej samej aplikacji, które dzięki ustandaryzowanemu protokołowi są w stanie rozmawiać ze sobą.

Konkretna aplikacja w Fediwersum może mieć wiele instancji. Dlatego każda z wymienionych poniżej aplikacji może występować pod wieloma różnymi adresami, żyć na różnych serwerach, mieć odrębnych administratorów, i podlegać różnym zasadom moderacji.

Każda aplikacja może mieć wiele instancji. Każda z instancji może federować się z innymi instancjami tej aplikacji oraz z innymi aplikacjami z Fediwerse

Dana instancja aplikacji fediwersowej nie musi federalizować się ze wszystkimi innymi aplikacjami. Administrator danej instancji ABC może na przykład określić, że jego instancja nie będzie się federalizować z instancją XYZ, ponieważ XYZ dopuszcza publikowanie treści pornograficznych. Użytkownik dołączający do Fediwersum może wybrać taką instancję, której polityka moderacyjna najbardziej mu odpowiada.

Aplikacje fediwersowe

Mastodon

Prawdopodobnie najbardziej popularna aplikacja na tej liście. Mastodon to sfederalizowana platforma do microbloggingu. Innymi słowy: alternatywa do Twittera.

Korzystamy z Mastodona już od dłuższego czasu. Przestaliśmy korzystać z Twittera. Mamy też oficjalne konto Internet. Czas działać! na naszej własnej instancji Mastodona:

Internet. Czas działać! 🇺🇦 (@icd@mastodon.internet-czas-dzialac.pl)
18 Posts, 2 Following, 368 Followers · Walczymy o prawo do prywatności i kontroli nad technologią!

(Nasze starsze mastodonowe posty są dostępne na https://101010.pl/@midline, gdzie mieliśmy konto, zanim przenieśliśmy się na naszą własną instancję.)

101010.pl jest największą polską instancją Mastodona, więc jeżeli szukacie osób polskojęzycznych – tam ich najłatwiej znaleźć. Dzięki urokom federalizacji nie trzeba jednak zakładać konta konkretnie np. na 101010.pl, aby rozmawiać z ludźmi z 101010.pl. Można skorzystać z wielu innych instancji, których podręczną listę można znaleźć tutaj:

Servers of Mastodon
Find where to sign up for the decentralized social network Mastodon.

PeerTube

PeerTube jest fediwersową platformą do publikowania filmów. Mówiąc językiem korpoaplikacji – otwarta alternatywa YouTube'a.

PeerTube jest przyjemny w użyciu i ułatwia wiele procesów. Jest dodatkowo oparty o BitTorrent, dzięki czemu główny serwer nie musi być obciążony całością ruchu sieciowego. Oglądając filmy na PeerTube widz pomaga innym przyspieszyć pobieranie właśnie oglądanego materiału. PeerTube'owi dedykowaliśmy już cały odcinek i artykuł:

W czym PeerTube jest lepszy od YouTube? 10 zalet
Peertube jest zdecentralizowaną, odporną na cenzurę alternatywą dla YouTube’a, Vimeo i innych platform video. Czym wyróżnia się od znanych wszystkim, zamkniętych platform?

Dzięki magii federalizacji, jeżeli chcesz tylko komentować czyjeś filmy na PeerTube, nie musisz zakładać konta na PeerTube — wystarczy, że masz już na przykład konto na Mastodonie lub innej aplikacji opartej o ActivityPub.

Pixelfed

Pixelfeda najłatwiej określić jako otwartą, federalizującą się alternatywę do Instagrama.

Profil Arka na Pixelfedzie

Ma przyjemny, szybki interfejs (coś, w czym darmowe, otwarte aplikacje radzą sobie znacznie lepiej, niż aplikacje należące do korporacji wartych miliardy dolarów) oraz aplikacje na Androida i iOS. Obsługuje wideo, ale twórca obiecuje, że nie będzie nigdy Pixelfeda upodabniał do TikToka.

Profil Arka na Pixelfedzie

Lemmy

Lemmy jest fediwersową odpowiedzią na Reddita. Można zadawać pytania, wrzucać linki, dodawać upvote'y, tworzyć własne społeczności.

Zrzut ekranu z szmer.info — polskiej instancji Lemmy

Mobilizon

Mobilizon jest aplikacją do publikowania informacji o wydarzeniach — koncerty, konferencje, spotkania. Jest to fediwersowa odpowiedź na Facebook Events. Jeżeli chcesz opublikować informacje o jakimś wydarzeniu bez wykluczania osób, które nie mają konta na Facebooku — warto opublikować je na Mobilizonie.

Zrzut ekranu z mobilizon.pl — polskiej instancji Mobilizonu

Castopod

Castopod to będąca częścią Fediwersum aplikacja do tworzenia podcastów. W przeciwieństwie do Funkwhale jest skupiona wyłącznie na podcastach, oferując funkcjonalność zbliżoną do np. Anchor.fm, SoundCloud czy BuzzSprout. Zawiera kilka opcji dla osób chcących w jakiś sposób monetyzować swój podcast (kontekstowe reklamy, napiwki).

Nasza instancja Castopoda

Funkwhale

Funkwhale to fediwersowa aplikacja do udostępniania albumów muzyki i podcastów. To taka fedi-odpowiedź na Spotify. W przeszłości właśnie na nim utrzymywaliśmy nasz podcast, obecnie korzystamy z powyższego narzędzia Castopod.

Zrzut ekranu z naszego kanału na naszej dawnej instancji Funkwhale

Muzyków i podcasterów z Funkwhale można obserwować (followować) za pomocą kont w innych fediwersowych aplikacjach.

Inne fedi-aplikacje

Ekosystem fediwersowych aplikacji jest bogaty i różnorodny. Oto lista aplikacji, które są istotne w Fediwersum, ale o których nie mamy wiele do powiedzenia, gdyż ich jeszcze nie testowaliśmy. Niemniej jednak na porządku dziennym wchodzimy w interakcje z osobami, które z tych aplikacji korzystają, chociażby na naszym Mastodonie czy PeerTubie.

  • Pleroma — alternatywa dla Twittera. Posiada funkcje (jak np. reakcje emoji), których nie ma Mastodon;
  • Friendica jest aplikacją przypominającą funkcjalnością Facebooka – pozwala na tworzenie wydarzeń, grup, postów;

Fedi-aplikacje mobilne

W repozytorium F-Droid, o którym zrobiliśmy osobny materiał, możecie znaleźć aplikacje mobilne będące klientami Fediwersum.

F-droid: Aplikacje które robią jedną rzecz, za to dobrze. 40 naszych faworytów
Ekosystem aplikacji na Androida nie kończy się na Google Play Store. W tym odcinku omawiamy nasze ulubione aplikacje z alternatywnego, nastawionego na prywatność „sklepu” z aplikacjami, gdzie wszystkie aplikacje są darmowe i pozbawione reklam.

Tusky

Tusky to jeden z nieoficjalnych klientów Mastodona. Aplikacja jest szybka, intuicyjna oraz przypomina oryginalny interfejs Mastodona. Korzystanie z niej to sama przyjemność! Więcej klientów Mastodona możecie znaleźć na oficjalnej stronie Mastodona.

PixelDroid

Oficjalna aplikacja dla Pixelfeda jest w fazie beta, oprócz niej gorąco polecamy PixelDroid.

Fedilab

Fedilab to multi klient obsługujący platformy: Mastodon PeerTube, Pixelfed, Pleroma, GNU Social oraz Friendica.

Katalogi instancji

Poniżej zamieszczamy kilka linków, pod którymi można znaleźć instancję idealną dla siebie:

Mastodon instances
Fediverse Observer checks all servers in the fediverse and gives you an easy way to find a home using a map or list.
Fediverse Servers Status. Find a Fediverse server to sign up for, find one close to you!
Themed servers - Fediverse.Party - explore federated networks
Let’s make social media free, federated and fun! Fediverse.Party is your guide into the world of decentralized, autonomous networks running on free open software on a myriad of servers across the world. No ads and no algorithms. Join Fediverse and become part of the new interconnected Web!
FediDB - Developer Tools for ActivityPub
Developer Tools for ActivityPub
Servers of Mastodon
Find where to sign up for the decentralized social network Mastodon.

Własna instancja

W przyszłości opublikujemy materiał o self-hostowaniu, gdzie poruszymy również temat stawiania własnej instancji sieci Fediverse. Dla ciekawskich dodamy, że nasza instancja Mastodona została uruchomiona dzięki cudownemu narzędziu YunoHost.

Źródła, materiały

Przewodniki po Fediverse

fediverse.info
The bespoke fediverse guide
Fedi.Tips – An Unofficial Guide to Mastodon and the Fediverse
An unofficial guide to using Mastodon and the Fediverse
Ready to try Mastodon? Here’s how to get started | The Mozilla Blog
Mastodon has been around since 2016, but not until recently has it emerged as a popular alternative to Twitter. Like Firefox, Mastodon is open-sourced, so

Nasze konta na Mastodonie

Internet. Czas działać! 🌎 (@icd@mastodon.internet-czas-dzialac.pl)
810 Posts, 14 Following, 1.55K Followers · Walczymy o prawo do prywatności i kontroli nad technologią Nasz zespół: @agnieszka, @ola, @arek, @kuba@toot.kuba-orlik.name oraz Michał Ren Dane fundacji:Fundacja „Internet. Czas działać!”ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 77a,60-529 PoznańNIP: 7812054633…
Agnieszka Rapcewicz (@agnieszka@mastodon.internet-czas-dzialac.pl)
341 Posts, 40 Following, 210 Followers · #privacy lawyer & educator | attorney - at - law | @icd member | #photography & #travelling enthusiast | #oldmovies fan#legaltt
Arkadiusz Wieczorek (@arek@mastodon.internet-czas-dzialac.pl)
8.07K Posts, 162 Following, 952 Followers · Senior full-stack #engineer • Vice CEO of “Internet. Time to act!” Foundation (@icd) • #photographer • #privacy advocate • #vegan • #cyclist • #guitarist • plant-lover 🇵🇱 🇬🇧 Co-founder of sealcode.org I write mainly about FOSS, privacy, web techn…
Kuba Orlik (@kuba@toot.kuba-orlik.name)
11.4K Posts, 304 Following, 750 Followers · Podcaster, blogger, programmer, teetotaler. Co-founder of Sealcode (https://www.sealcode.it/), creator of Sealious (https://hub.sealcode.org/source/sealious/…